Sztuka ścigania się w deszczu Gartha Steina to ciepła opowieść o niezwykłej relacji łączącej psa z jego panem. Nie tylko miłośnikom czworonogów zagwarantuje dobrą zabawę i dostarczy masę wzruszeń.

Przyjaciele na dobre i na złe

Bohaterem tej książki jest pies imieniem Enzo i właśnie on opowiada nam całą historię. Jest maleńkim szczeniakiem, kiedy trafia pod opiekę Denny’ego. Od tamtej pory stają się nierozłączni. Spędzają beztrosko czas związani wspólną pasją – obaj uwielbiają wyścigi samochodowe. Denny marzy o karierze kierowcy rajdowego. Próbuje swoich sił na torze, a wieczorami uwielbia oglądać nagrania z rajdów w towarzystwie swego psiego przyjaciela. Wkrótce ich rodzina się powiększa, z czego Enzo cieszy się tak samo, jak jego pan. Denny poznaje i poślubia Zoe, rodzi im się córeczka. Mężczyzna musi na pewien czas odsunąć na bok myśli o karierze na wyścigach i podjąć pracę w warsztacie samochodowym. Jednak nie rozstaje się ze swymi marzeniami i planuje w przyszłości wrócić na tor.

Tyle tylko, że życie nie zawsze biegnie według marzeń. Tak jest i w przypadku Denny’ego. Już wkrótce jego szczęśliwy świat się rozsypie, a on sam będzie musiał walczyć o rodzinę i zmagać się z tysiącem przeciwności. We wszystkich tych chwilach będzie przy nim Enzo, mądry pies, który sam mówi o sobie, że posiada prawdziwie ludzką duszę. I właśnie Enzo pomoże Danny’emu zrozumieć, co jest naprawdę ważne, podsunie mu właściwą drogę, nauczy godzić się ze smutkiem i walczyć o szczęście.

Życie jak jazda w deszczu

Książka jest słodko-gorzką opowieścią o zwyczajnym życiu, w którym szczęście i smutek ciągle się ze sobą splatają i które czasem bywa tak trudne, jak ściganie się w deszczu. Nic nie jest czarno-białe, są chwile radości, ale jest także czas na łzy. Enzo, pies o duszy filozofa, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Prowadzi nas mądrze przez całą historię, ubarwiając ją swoimi refleksjami i sentencjami. Usłyszymy od niego na przykład, że w życiu – tak jak w wyścigu – nie zawsze chodzi o to, by jechać ciągle najszybciej, na najwyższych obrotach. I że porażka to nie blamaż – będzie nim dopiero rezygnacja, podyktowana strachem przed przegraną.

Zręczny zabieg pisarza, który narratorem powieści uczynił psa, dodaje barw tej historii, przenosi ją w fantastyczny wymiar. Książka zdobyła już wielką popularność na świecie, na premierę czeka też film nakręcony na jej motywach. Główne role zagrają w nim Milo Ventimiglia i Amanda Seyfried, ale najciekawszy i tak będzie pies, który przemówi głosem Kevina Costnera! Zanim wybierzcie się do kina, przeczytajcie historię Enzo, mądrego psa, który wiedział, że nie warto się poddać.